Amatör Ligleri Oynatmaya Karar Veren Tek Ülke

Amatör Ligleri Oynatmaya Karar Veren Tek Ülke

Amatör Ligleri Oynatmaya Karar Veren Tek Ülke

Bilindiği üzere,futbolda söz sahibi  önemli ülkeler Profesyonel liglerini dahi  sonlandırırken, ülkemizde amatör liglerin oynatılmasıyla ilgili tarih açıklanmıştır.

Futbolda  amatör liglerini oynatmaya karar veren tek ülke Türkiyedir .
Bu karar,  Fransa, Hollanda Belçika ,İskoçya,Galler ve Arjantin ülkelerindeki  durdurulan profesyonel futbol  liglerinin bizim ülkemizdeki amatör liglerden daha mı önemsiz  olduğu sorusunun sorulmasına neden olmaktadır .

Mantıksal zincirinde  büyük ekonomilerin döndüğü ,yayıncı kuruluşların olduğu üst liglerin ,büyük önlemler alınarak oynatılması bir nebze  anlayışla karşılanabilir,ancak alt ligleride bu önlemleri almak ,denetlemek ,uygulamak  ve oynanması için  mantıklı gerekçeler söylemek  çok zor ...

Başlayan Almanya ligini  hepimiz izliyoruz müsabaka öncesinde ve sırasında alınan Üst düzey önlemleri görüyoruz , dinliyoruz okuyoruz.
Türkiye Futbol Federasyonuda buna benzer uygulamaları kapsayan futbola dönüş Protokolü ve  müsabaka talimatını açıkladı , ancak bu protokol ve talimatın Alt liglerde uygulanması pek mümkün gözükmemektedir.

Neden? Biraz bu zorluklara değinelim;
insan sağlığı mevzubahis olduğu için alt ligi üst lig ayrımı yapılamayacağından   aynı protokollerin  alt liglerdede uygulanması  istenecektir .
Takım sayısı olarak incelediğimizde
(153 Bal ligi takımı +53  3.lig takımı +36 ikinci lig takımı  =toplam 242 takım,Bal liginin alt ligindeki takımlarla beraber aşağı yukarı 300 takım) TFF nin kendi  sağlık organizasyonu ve alt liglerdeki doktoru dahi olmayan kulüplerin sağlık organizasyonu ve ekonomisi  buna kesinlikle uygun gözükmemektedir.

Deplasman protokolündeki konaklama kurallarının (her sporcuya bir oda ,otel çalışanlarının testen geçirilmesi otele takımdan hariç kimsenin alınmaması ,yemek  yenme kuralları ,otelin dezenfekte edilmesi,vs)  gibi kuralların uygulanması büyük bir ekonomik külfet ve sağlık organizasyonu gerektirmektedir.Bunların alt liglerde karşılanmasın imkan dahilinde gözükmemektedir.
Ulaşım konusunda süper lig takımları dahi   destek talebinde bulunmuş ve sponsor  THY nin yardımcı olacağı açıklanmıştır,dolayısıyla alt liglerdeki  takımlara yaklaşık 300 takıma bu ulaşım desteğin verilmesi bu  ekonomik koşullarda kolay gözükmemektedir.
otobüsten daha güvenli olan havalandırma sistemiyle yolculuk yapacak olan  süper lig  kulüpleri bile tedirgin olurken ,tek şehirde oynanmasını talep eden takımlar olmuştur.
Alt liglerde takımların daha konforsuz ve  önerilmeyen klima kullanımı dolaylısıyla daha  sağlıksız otobüs ile Ulaşımını sağlıyacak  olması ve protokol kriterlerinin (25 kişilik bir kafile için  sosyal mesafeden dolayı   En az 2-3 otobüs)  karşılanması  gereken otobüs  sayısını fazlalaştıracağından  hem ekonomik hemde sağlık açısından mümkün  gözükmemektedir.

Diğer bir konu protokolün test ile ilgili kuralları ;müsabaka dönemi öncesi az 7-8 kez test uygulanması , buna artı olarak müsabakalar sırası ,pozitif vaka çıkması durumları , pozitif vakadan dönüş dönemi ve karantina dönemi  gibi uygulamaları var , bunları amatör liglerde kaç kulüp uygulayabilir ve bu kadar sayıdaki alt lig kulübü  bu konularda nasıl  denetlenebilir?
Artı olarak  amatörde  tesisi olan bir kaç kulüp  hariç ,sporcular  akşam evlerine dönmekte ,dolayısıyla evlerindeki yakınlarının sağlığınıda riske atmış olmaktadırlar.

Profesyonel bir sözleşmesi ve sigortası olmayan  amatör liglerde  aileler çocuklarını böyle riskli bir ortama gönderirler mi ?
Kendi kararlarını veren Yetişkin sporcular  kulüplerin ekonomik durumları ortadayken bir sonraki sezonlarını transferlerini riske atarlar mı?

Diğer bir konu TFF yayınladığı talimatta  müsabaka öncesi, sırası ve sonrası alınacak önlemlerle ilgili sorumluluğu tamamen kulüplere yüklemiş gözüküyor...Amatör liglerde kaç kulüp başkanı bu sorumluluğu alır, veya sağlıkla ilgili  aksi durumlardaki  sözleşmenin sigortanın olmadığı Amatör liglerde hukuki sorumluluk kime aittir?
Sağlık Bakınıda bu konuda sorumluluk almadığını açıkça beyan etmiştir,
Dolayısıyla  bu riski almak istemeyen ligden çekilmek isteyen çok fazla sayıda  kulüpler olucaktır. Ve liglerde müsabakaların çopu oynanmayıp kaos çıkacaktır.

Bu zorluklarla birlikte Alt liglerde  kulüp yöneticilerinin ,antrenörlerin ve futbolcuların  100 de 95 i oynamak istemediği  aşikardır oynamak isteyen sadece 100 de  5 lik bir kısımın olduğu onlarda   gruplarında 2.yada 3.sırada olup şampiyonluk hesabı yapan takımlardır bu takımarın sayısı  çok azdır ve bu takımlarla ilgilide çözümler bulunabilir.
Çözümler konusında bu konuya değinicem.
Amatör futbolu yönetenler  büyük çoğunluğun  sesine kulak vericeklerdir diye düşünüyorum 

Şu denilebilir peki bu kadar eleştiri karşısında çözüm öneriniz nedir?

SIFIR  RİSK  VE BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUN MUTLU  OLUCACAĞI BİR  ÖNERMEDİR
1- BAL LİGİ 
 Lider  11 taıkım 3.lige yükseltilebilir.
Bakıldığında normalde bu sezonki statüye göre zaten  Şampiyon olan 11 takımdan 9 u. 3,lige çıkmaya hak kazanacaktı ve bu yüzden sadece  iki fazla takımın 3 ligde sorun yaratmayacağını düşünüyorum 

Diğer bir konuda eğer kimse mağdur olmasın denirse  İddası olan ikincilerde 3.lige çıkarılıp  3 lig bir sonraki yıl  3 grup değil 4 grupta düzenlenebilir.
Buna  sakın maliyeti fazla olur  denmesin  duyuyoruzki  süper ligdeki  rezerv takımlar için  alt ligler düşünülüyormuş.

2-Bal Liginden  düşme kaldırılmalıdır

3-Sal  ligindeki klasmandaki tüm takımlar  yada gruplarında birinci olan 8 takım Bal ligine yükseltilebilir 

Bu kadar takım  çok olmazmı 2020-2021 sezonunda  gruplar nasıl yapılacak  diye bir soru gelebilir

Bu sorunun çözümü olarak
İstanbul için;
İstanbulda Şuan 13 Bal ligi temsilcisi  var 
Bal  ligine   Sal klasmandan gelicek   
16 takımın hepsi alınırsa 
13+16= 29 takım yapar 
Bir takım Arnavutköy belediye üst lige çıkacağı için 28 takım kalır
28:2=14
14 takımlı iki istanbul grubu oluşturulabilir
Yada bütün sal  klasman takımlarının 
üst lige çıkması  çok fazla  denilirse , klasman gruplarında şu anki ilk 3ler veya ilk 4 .ler alınabilir, yada süperde  gruplarını şampiyon olarak bitiren  grup birincileri alınabilir  ve bir   sonraki yıl sadece  20 takımlı bir istanbul grubu oluşturulabilir

Bir dahaki yılda  bütün otoritelerce onaylanan herkesin istediği sadece 
İstanbul takımlarının olduğu
 Bal ligi grubu oluşturulmuş olur

Çok net bir statü........
İlk 3 üst lige çıkar yada çıkmak için şimdiki gibi  maç oynar,Son üç  yada dört düşer 

Bir sonraki  yıl fazla takım oluşur düşencesi oluşursa bu sorunun  çözümüde  bir sonraki yıl  fazla takım düşürülüp çözüm sağlanabilir
Diğer iller için ise 
Sal liginden  gelmesi muhtemel takımlar  tertip komitelerince bal ligine çıkarılmalıdır

O illerin  saldan bala çıkacak takım adayları  istanbul kadar çok değil zaten

Artı takımların çoğu ekonomik  nedenlerle belkide bal ligine Çıkmak istemeyecektir

Eğer takım sayıları artar  denilirse      profesyonel liglerdeki gibi  gruplardaki takım sayısı artırılır 15–16 17-18 erli takımlı gruplar yapılabilir 

Gerekirse profesyonel liglerdeki gibi hafta arası maç oynatılabilir 

Diğer bir çözüm olarakta ;
Şuan 11 gruptan oluşan bal ligi grup sayısı artırılıp 13-14-15 -17-17-18 grup olabilir

Grup sayısının artması 3.lige çıkacak takım sayısını değiştirmez ,Aksine daha faZla takım bu heyecanı yaşamış olur

4--Sal takımları bal ligine direk yükseleceğinden  süper amatörden ligden düşme kaldırılabilir

5-süper amatörden düşme olmıyacağı  için birinci amatördende  düşme kaldırılmalıdır  yada 1.amatörde  ligler tamamlandığı için ligleri tescil edilebilir

6-ikinci amatör liglerden  
Birinci amatörede  statüde yazdığı gibi   şun  puantajdaki ilk  iki  veya ilk üç takımın hepsi birinci amatöre yükseltilebilir

Bu çözümler  profesyonel liglerin  sonlandırıldığı  bir dünyada iyi bir planlamayla hayata geçirilebilir 

Uygulandığı takdirde
Sadece  Bal liginde   Bir kaç grupta ikinci olarak şampiyonluk umudu olan  8-10 takım mutsuz  olabillir 
Eğer ikincilerde alınıp 3,lig 4 grup yapılırsa  o konuda çözülmüş olur

Sonuç olarak  Amatör futbolumuzu yönetenlerin dünyadaki  uygulamalara bakıp verdikleri kararı tekrar gözden geçireceklerini temenni ediyor ,saygılar sunuyorum...

Yazı:Fatih Aşık

893 kez okundu | 01-06-2020 tarihinde yayınlandı.